Sezon na kleszcze
Wraz z nadjeściem wiosny rozpoczyna się sezon kleszczowy. Pierwsze ciepłe dni to najwyższy czas żeby pomyśleć o zabiezpieczeniu naszego pupila. Profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym to podstawowy zabieg w okresie wiosenno- letnim, którego nie warto lekceważyć.
Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Długość ich ciała waha się od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu są kilkakrotnie większe). Posiadają narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych oraz liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się na skórze żywiciela. Kleszcz ssą krew trzy razy (w stadium larwy, nimfy i jako postać dorosła). W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Kleszcze są przenosicielami pierwotniaków, bakterii i wirusów, powodując tym samym zachorowania ludzi i zwierząt ( babeszjozę, boleriozę, erlichiozę, mykoplazmozę, tularemię i inne).
Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów chroniących zwierzę przeciwko kleszczom i chorobom odkleszczowym.
Preparaty typu spot- on to pipety, których zawartość wylewa się na skórę zwierzęcia w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa. Aplikację preparatu stosujemy minimum 24 godziny po kąpieli pupila. W ciągu 48 godzin po zastosowaniu preparatu zwierzę nie powinno zmoknąć. Należy pamiętać, że każda kąpiel obniża skuteczność preparatu. Pipety spot- on chronią pupila przeciwko kleszczom przez okres 4 tygodni.
Obroże zawierają substancję w formie proszku, który uwalnia się w sposób ciągły i rozprowadzany jest po sierści. Substancja działa na kleszcze kontaktowo, nie wnika w skórę zwierzęcia. Obroże zabezpieczają pupila przeciw kleszczom przez okres około 6 miesięcy.
Zazwyczaj jedna z powyższych metod wystarcza żeby skutecznie chronić pupila przed inwazją kleszczy. Należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu wybranego preparatu.