• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

Sezon na kleszcze

      Wraz z nadjeściem wiosny rozpoczyna się sezon kleszczowy. Pierwsze ciepłe dni to najwyższy czas żeby pomyśleć o zabiezpieczeniu naszego pupila. Profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym to podstawowy zabieg w okresie wiosenno- letnim, którego nie warto lekceważyć.

 

      Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Długość ich ciała waha się od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu są kilkakrotnie większe). Posiadają narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych oraz liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się na skórze żywiciela. Kleszcz ssą krew trzy razy (w stadium larwy, nimfy i jako postać dorosła). W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Kleszcze są przenosicielami pierwotniaków, bakterii i wirusów, powodując tym samym zachorowania ludzi i zwierząt ( babeszjozę, boleriozę, erlichiozę, mykoplazmozę, tularemię i inne).

 

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów chroniących zwierzę przeciwko kleszczom i chorobom odkleszczowym.


Preparaty typu spot- on to pipety, których zawartość wylewa się na skórę zwierzęcia w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa. Aplikację preparatu stosujemy minimum 24 godziny po kąpieli pupila. W ciągu 48 godzin po zastosowaniu preparatu zwierzę nie powinno zmoknąć. Należy pamiętać, że każda kąpiel obniża skuteczność preparatu. Pipety spot- on chronią pupila przeciwko kleszczom przez okres 4 tygodni.

 

Obroże zawierają substancję w formie proszku, który uwalnia się w sposób ciągły i rozprowadzany jest po sierści. Substancja działa na kleszcze kontaktowo, nie wnika w skórę zwierzęcia. Obroże zabezpieczają pupila przeciw kleszczom przez okres około 6 miesięcy.

 

Zazwyczaj jedna z powyższych metod wystarcza żeby skutecznie chronić pupila przed inwazją kleszczy. Należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu wybranego preparatu.