• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

O sterylizacji słów kilka...

O sterylizacji słów kilka...

 

Sterylizacja i kastracja to zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu narządów rozrodczych.

Konsekwencją sterylizacji zarówno u psów jak i kotów jest niezdolność do zajścia w ciążę, czyli bezpłodność a także obniżenie produkcji hormonów płciowych. Suki po takim zabiegu nie mają cieczki a kotki rui. Po kastracji psy i koty nie interesują się płcią przeciwną w trakcie cieczki. Głównym celem zabiegów z etycznego punktu widzenia jest zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt i związanej z tym ich bezdomności.

Korzyści wynikające z wykonania zabiegu sterylizacji i kastracji to przede wszystkim zapobieganie zaburzeniom rozrodu i ropomacicza u samic oraz nowotworzeniu jąder u samców. Dodatkowo sterylizując suki już w młodym wieku obniżamy ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu sutkowego. Wiele samic około 50 dni po cieczce dotyka problem ciąży urojonej. Dzięki zabiegowi tego typu objawy nie występują. Ograniczone zostaje również ryzyko zachorowań na choroby endokrynologiczne i dermatologiczne związane z wysokim poziomem hormonów.

Samce po kastracji w związku z brakiem popędu seksualnego są bardziej opanowane, nie mają skłonności do włóczęgostwa. Kastrowane kocury nie znaczą terenu moczem, co jest dużym ułatwieniem dla właścicieli nie wypuszczających kotów na zewnątrz.

Niestety kastracja nie zmieni zachowań wyuczonych. Nie możemy więc liczyć, że pies z agresją, np. związaną z reakcją stresową na dany bodziec po zabiegu będzie potulny i przyjazny, gdyż to nie wysokie stężenie hormonów jest jego problemem.

Negatywne skutki sterylizacji i kastracji to przede wszystkim tendencje do nadwagi. Oczywiście można temu zapobiegać podając pupilowi odpowiednią dietę oraz dbając o prawidłową ilość ruchu. U pewnej liczby, głównie sterylizowanych samic, istnieje ryzyko związane z niedoczynnością zwieracza cewki moczowej. Tego typu schorzenia po odpowiedniej diagnostyce wymagają leczenia.

Decyzji o zabiegu raczej nie powinniśmy zostawiać na późne lata życia zwierzęcia. U starszych pupili bardzo często zabiegi wykonywane pod presją choroby,niosą większe ryzyko.

 

Marzec 2015r. to miesiąc sterylizacji. Podobnie jak w zeszłym roku gabinet „Arka” przystępuje do akcji. O szczegółach akcji można się dowiedzieć na miejscu w gabinecie lub dzwoniąc pod numer: 692 060 953.

Dodatkowe informacje dostępne są również na stronie internetowej stowarzyszenia:

 

http://akcjasterylizacji.pl/