• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas? 

 

Pies w upale - weterynarz Świdnica radzi

 

Podstawą jest zapewnienie naszym zwierzakom stałego dostępu do wody.  Zabierając psa na spacer, warto mieć przygotowaną dla niego butelkę wody oraz miskę turystyczną. Świdnica obfituje w miejsca do spacerów; pamiętajmy jednak o zapewnieniu komfortu dla pupila. W domu należy stale kontrolować ilość płynów w misce czy poidle oraz często wymieniać ją na świeżą. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajdują się nasze zwierzaki. Nasi pupile nie mają możliwości termoregulacji poprzez gruczoły potowe jak ludzie. Psy i koty schładzają swój organizm poprzez zianie oraz niewielką ilość gruczołów potowych na spodzie łap. Z tego powodu w upalne dni przydatne są chłodne okłady, wentylatory i nawilżacze powietrza. Istotne są również pory spacerów. Wiadomym jest, że dla naszego pupila im więcej wyjść na świeże powietrze, tym lepiej. W lato powinniśmy wychodzić na długie przechadzki w godzinach wczesno poranny oraz wieczornych. W ciągu dnia, kiedy temperatury są najwyższe a słońce sięga zenitu, spacery powinny być ograniczone do niezbędnego minimum, na tyle aby nasz podopieczny mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Wychodząc na ogród czy działkę, warto oszacować, czy nie chłodniej będzie naszemu psiakowi na kaflach w domu. W upalne, bezwietrzne dni nawet zacienione miejsce przy altanie może okazać się gorętsze od domowego chłodu. 

 

Weterynarz radzi:

 • zapewnić stały dostęp do świeżej wody,
 • wietrzyć pomieszczenia, gdzie przebywa zwierzę,
 • warto stosować chłodne okłady, wentylatory, nawilżacze,
 • długie spacery organizować pupilom wczesnym ranem lub wieczorem,
 • unikać wyjść w czasie, gdy temperatury są najwyższe.

Szoki termiczne i udary dotyczą zwierząt tak samo jak ludzi. Objawy udaru to początkowo niepokój zwierzęcia połączony z przyspieszonym oddechem i zianiem. Następnie zwierzak staje się bardziej osowiały, apatyczny i zdezorientowany. Może dochodzić do omdleń. Nierzadko występują biegunki, wymioty i drgawki. Jeżeli podejrzewamy przegrzanie organizmu u naszego czworonoga, powinniśmy starać się go schłodzić wilgotnymi okładami, nawilżyć jamę ustną i język oraz jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Na działanie gorącego słońca najbardziej narażone są zwierzaki o ciemnej barwie sierści, otyłe, geriatryczne i bardzo młode oraz pupile z chorobami układu krążenia. Ponadto rasy krótkoczaszkowe - jak buldogi czy mopsy, ze względu na upośledzoną zdolność do termoregulacji – są bardziej narażone na przykre konsekwencje upałów. W gorące lato pamiętajmy również o bezdomnych zwierzętach, którym trudniej o dostęp do wody. Można dla nich w zacienionych miejscach wystawić miskę z zimną wodą.

 

Karolina Białas, lekarz weterynarii, gabinet weterynaryjny w Świdnicy