• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

Dlaczego warto czipować zwierzęta?

Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz. Implant jest wielkości ziarenka ryżu i nie wywołuje reakcji alergicznych. Kod jest możliwy do odczytania specjalnym czytnikiem, który zazwyczaj jest dostępny w gabinetach weterynaryjnych. Czipowanie to przede wszystkim sposób na skuteczne ograniczenie bezdomności zwierząt. Zwierzęta poddane temu zabiegowi w przypadku zaginięcia są łatwo identyfikowalne, dzięki czemu możliwe jest sprawne odszukanie ich właściciela. Nie mylmy czipa z GPS'em. Zwierzęta posiadające podskórny implant nie mogą być na bieżąco “śledzone” przez właściciela. Do tego celu służą specjalne obroże posiadające system ustalający aktualną lokalizację pupila. Obecnie na rynku coraz więcej firm oferuje tego typu rozwiązanie. W razie problemów przy wyborze, warto o poradę zapytać swojego weterynarza. Wadą urządzeń jest fakt, iż obroża jest łatwa do zgubienia. Nie mniej do czasu kiedy znajduje się na pupilu jest również świetną pomocą w poszukiwaniu zagubionego czworonoga.

weterynarz Świdnica, lekarz weterynarii, gabinet weterynaryjny Arka, Karolin Białas

Implantacja mikroczipa nie jest zabiegiem bardzo bolesnym. Polega ona na wprowadzeniu transpondera w formie zastrzyku podskórnego, więc zwierzak reaguje jak przy każdej innej iniekcji. Samo czipowanie nie gwarantuje jeszcze obecności zwierzęcia w bazach danych. Niestety aktualnie nie ma jednego jednolitego systemu zbierającego wszystkie dane dotyczące zaczipowanych zwierząt. Jest kilka kluczowych portali, na których właściciele mogą zarejestrować samodzielnie lub poprzez lekarza weterynarii swojego pupila.

Warto pamiętać, iż w Świdnicy Urząd Miasta nadal refunduje koszty związane z czipowaniem psów, dzięki czemu czipowanie pupila u lekarza weterynarii jest dla właściciela psa całkowicie bezpłatne.

Czipowanie jest zabiegiem obowiązkowym przed zagraniczną podróżą z czworonożnym podopiecznym. Obowiązek ten dotyczy psów, kotów i fretek.

Korzyści wynikające z czipowania to trwałe oznakowanie zwierzęcia, chroniące go zarówno przed bezdomnością jak również przed kradzieżą czy nielegalnym handlem. Zwierzak oznakowany ma większe szanse odnalezienia domu w przypadku zaginięcia. Odczytanie kodu czytnikiem u lekarza weterynarii, na straży miejskiej czy policji pozwala na sprawne odszukanie właściciela. Pamiętajmy, by oprócz rejestracji pupila umieścić przy jego obroży fiszkę z dodatkową informacją, że pupil jest czipowany. Ułatwia to potencjalnemu znalazcy ustalenie drogi postępowania z czworonogiem, szybciej wybierze się on do gabinetu weterynaryjnego na sprawdzenie czipa czytnikiem. Nie każdy wie, że nasz pupil może mieć oznaczenie.

 

Karolina Białas, lekarz weterynarii z gabinetu weterynaryjnego w Świdnicy