• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia. W przypadku kocich pacjentów, są to zwierzaki bardzo często w młodym wieku, które już w okresie wymiany zębów dotyka uogólniony stan zapalny jamy ustnej. To właśnie u tego gatunku częściej występują problemy z uzębieniem.

Właściwa i regularna higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko wystąpienia dalszych powikłań i pozwoli uniknąć częstych wizyt w lecznicy weterynaryjnej. Powinniśmy pamiętać o tym, że nieleczone zęby to nie tylko okropny ból i dyskomfort dla naszego pupila. Zaniedbana jama ustna jest ogniskiem, z którego bakterie wraz z krwią mogą przenieść się w inne miejsca organizmu, powodując zapalenia gardła, wsierdzia, nerek, wątroby czy stawów. Ponadto przewlekły stan zapalny osłabia cały organizm, w tym układ odpornościowy, przez co nasz pupil jest bardziej podatny na inne infekcje.

Koty cierpią nie tylko z powodu odkładającego się kamienia nazębnego. Ten gatunek nierzadko dotykają takie choroby jak plazmocytarne zapalenie jamy ustnej, FORL (odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów), młodzieńcze zapalenie jamy ustnej oraz wiele innych schorzeń, nierzadko podyktowanych cechami rasowymi (anatomiczna budowa trzewioczaszki), wadami zgryzu itp. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z samym kamieniem nazębnym czy wieloczynnikowym schorzeniem jamy ustnej, powinniśmy regularne kontrolować jamę ustną naszego pupila, stosować zabiegi profilaktyczne, poddawać pupila sanacji jamy ustnej. Oczywiście wszelkie wątpliwości warto konsultować ze swoim weterynarzem.

Regularna domowa pielęgnacja kocich zębów to pierwszy krok do zachowania zdrowego stanu uzębienia naszego pupila. Naukę mycia zębów warto rozpocząć już we wczesnych etapach życia naszego pupila. Wówczas łatwiej zaakceptować mu takie czynności. Młode koty szybciej dostosowują się do nowych warunków, łatwiej się uczą. Nie oznacza to jednak, że starszy kot nie będzie pozwalał na mycie zębów. Na naukę nigdy nie jest za późno. Będzie to jednak wymagało od właściciela więcej czasu i cierpliwości.

Koty podobnie jak psy bardzo dobrze reagują na pozytywne bodźce, takie jak jedzenie czy smakołyki. Nie bójmy się w trakcie nauki mycia zębów stosować nagród - w takiej formie kot powinien pozytywnie kojarzyć tę sytuację, która ma się stać rutynową czynnością wykonywaną każdego dnia. Jeśli nasz pupil pozytywnie reaguje na jedzenie, nagradzajmy go jedzeniem. Jeśli woli głaskanie czy inne pieszczoty, dostosujmy się do jego upodobań.

Najlepszą formą dbania o jamę ustną jest aktywne szczotkowanie za pomocą pasy i szczoteczki. Aby nauczyć kota mycia zębów powinniśmy robić to bardzo powoli i etapami. W pierwszy etapie próbujemy oswoić kociaka z samym faktem dotykania go w tej części ciała. Początkowo powinniśmy głaskać kota w okolicy warg i nosa, delikatnie odchylać wargi, odsłaniając dziąsła. Takie ćwiczenia nie powinny trwać długo, najlepiej 2-3 minuty i powinny być powtarzane często, kilka razy na dobę. Następnie zapoznajemy pupila z pastą i żelem, którego będziemy używać do szczotkowania zębów. Przede wszystkim nie należy używać pasty ludzkiej. Powinniśmy stosować pasty weterynaryjne przeznaczone dla psów i kotów, zawierające chlorheksydynę o działaniu antybakteryjnym. Wybrany przez nas produkt nakładamy na dziąsła pupila za pomocą palca, aby przyzwyczaić go do jego konsystencji. Kolejnym krokiem jest użycie szczoteczki. Etap ten można poprzedzić masując dziąsła i zęby palcem owiniętym gazą lub z nałożoną sylikonową nakładką. Szczotki weterynaryjne posiadają podwójną główkę, dzięki czemu czyścimy zęby z dwóch stron (od strony policzka i języka) co znacznie skraca czas mycia zębów.

Oprócz metody aktywnej czyszczenia zębów poprzez szczotkowanie istnieje szereg produktów, które w sposób pasywny opóźniają proces odkładania się płytki bakteryjnej w jamie ustnej kotów. Są to płyny antybakteryjne, które możemy dolać do wody pupila, żele adhezyjne, które nadkładamy na dziąsła, produkty dosypywane do karmy, gryzaki pozwalające na redukcję płytki oraz specjalne diety. Każda z tych form ogranicza nasilanie się stanu zapalanego w jamie ustnej i opóźnia wykonanie kolejnych sanacji jamy ustnej w narkozie.

Chorobom jamy ustnej kotów towarzyszy silny ból, który nie zawsze jest wystarczająco eksponowany przez naszego pupila. Koty cierpią z powodu licznych chorób przyzębia o różnej etiologii. Niejednokrotnie wymagają złożonego leczenia, aby stan ich zębów był prawidłowy. Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne w gabinecie weterynaryjnym.

 

Karolina Białas, lekarz weterynarii z gabinetu weterynaryjnego w Świdnicy