• Jak prawidłowo dbać o jamę ustną kota – weterynarz radzi

  Ponad 70 procent naszych czworonogów cierpi z powodu chorób przyzębia.

 • Dlaczego warto czipować zwierzęta?

  Czipowanie zwierząt polega na trwałym oznaczaniu zwierzęcia poprzez wszczepienie podskórnego implanta zawierającego piętnasto-cyfrowy kod. Czynności tej dokonuje weterynarz.

 • O szczepieniach zwierząt słów kilka

  W mediach wiele jest sprzecznych informacji na temat szczepień. Działania profilaktyczne mają zwolenników i przeciwników. Jaką opcję wybrać dla swojego podopiecznego?

 • Zwierzęta w upał – weterynarz radzi

  Gorących dni coraz więcej. Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim męczące dla naszych pupili upały. O czym warto pamiętać w opiece nad pupilem w nadchodzący ciepły czas?

 • O sterylizacji słów kilka... • Jak dbać o jamę ustną psa? • Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu • Sezon na kleszcze

  Jak zabezpieczyć pupila przeciwko kleszczom?

 • Gdy pies się starzeje...

  Psy statystycznie żyją od 12 do 15 lat. Długość ich życia zależy od wielu czynników.

 • Żywienie świnki morskiej

  Pokarm powienien pochodzić z pewnych źródeł, gdyż rodzaj pożywienia znacząco wpływa na sukces naszej hodowli.

 • Nowy kot w domu

  Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki.

 • Dlaczego należy odrobaczać?

  Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt młodych. Mogą bardzo niekorzystnie wypływać na rozwój kociąt i szczeniąt.

 • Kalendarz szczepień kota

  Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienie są niezbędne dla naszego pupila. Wszytsko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp.

 • Kalendarz szczepień psa

  Profilaktyka jest bardzo ważna w opiece nad psem. Dlatego istotne jest aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila. Zwierzę do szczepienia musi być zdrowe.

Nowy kot w domu

Zwierzę wprowadzane do nowego środowiska wymaga szczególnej opieki. Zarówno koty wcześniej udomowione jak i te dzikie powinny być adaptowane stopniowo, mając na uwadze ich specyficzny behawioryzm. Jedną z pierwszych czynności jakie należy wykonać to wizyta w gabinecie weterynaryjnym . Nowy domownik powinien być zbadany przez lekarza weterynarii. Dotyczy to w szczególności zwierząt o niewiadomym pochodzeniu. Warto wykonać testy na FIV/FeLV (kocia białaczka/ koci niedobór immunologiczny), gdyż ich wynik określi w jaki sposób dalej postępować ze zwierzęciem. Jeśli zwierzę jest zdrowe należy je odrobaczyć, następnie odpchlić i zaszczepić. Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie kastracji lub sterylizacji. Zabiegi te pozwalają na uniknięcie przykrego znaczenia przez kocura oraz agresywnych zachowań kotki w trakcie rui.


Nowy kot powinien poznawać dom stopniowo. Należy zacząć od jednego pomieszczenia, najlepiej bez dywanu, gdyż zwierzę niekoniecznie będzie umiało skorzystać z kuwety. Najlepiej w tym pomieszczeniu zostawić rzecz przesiąkniętą wonią właściciela. W ten sposób pupil będzie mógł przyzwyczaić się do nowego zapachu. Nie można starać się nawiązać na siłę kontaktu z kotem. Zwierzęta te często okazują strach zmieszany z agresją. Nie wszystkie koty lubią się przytulać. Kontakt fizyczny najlepiej rozpocząć od drapania do po głowie. W żadnym wypadku nie należy wyjmować kota z miejsca, w którym znalazł sobie schronienie.


Kocia kuweta nie może być przenoszona z miejsca na miejsce. Najlepiej żeby nie było to zbyt ruchliwe miejsce. Jeśli zwierzę nabrudzi poza kuwetą, należ po dokładnej dezynfekcji spryskać to miejsce sodą lub sokiem z cytryny. Nie należy używać środków z amoniakiem, ponieważ przypominają one zapach kociego moczu. Ciągłe załatwianie się poza kuwetą może oznaczać problem z adaptacją lub być zwiastunem choroby. Aby wyeliminować jedną z opcji należy oddać mocz do badań.


Jeżeli w domu jest już jeden kot należy unikać ingerencji w ich wyznaczanie hierarchii. Należy zapewnić im odpowiednią ilość kuwet, misek i zabawek. Koty są zwierzętami terytorialnymi, a przedmioty traktują jak swoją własność. Należy pamiętać, że ludzie stanowią „część posiadania” kota i nie należy zaniedbywać żadnego z nich.


Zwierzętom należy zapewnić bezpieczeństwo w domu. Okna i balkony powinny być zabezpieczone siatką. Koty nie powinny zostawać przy otwartym oknie, zwłaszcza, gdy mieszkanie znajduje się na wyższych piętrach.


W kontaktach z kotem należy być opanowanym. Zwierzęta te bardzo szybko wyczuwają stres i niepokój przez co same się denerwują.